سیستم بک لایت در برد اینورتر تلویزیون

خاموش شدن سیستم بک لایت در برد اینورتر تلویزیون  LCD

خاموش شدن سیستم بک لایت در برد اینورتر تلویزیون  LCD

نحوه کنار زدن (Bypass) ، خاموش شدن سیستم بک لایت (Shutdown Backlight system) در برد اینورتر تلویزیون LCD ، لیست IC اینورتر

نکات ایمنی که باید رعایت شود عبارتند از :

  • مطمئن شوید روی برد اینورتر قطعه ای که دچار اتصالی شده یا نشتی دارد وجود نداشته باشد ، در غیر این صورت برد اینورتر خواهد سوخت.
  • از طرف دیگر ، این روش غیر فعال کردن سیستم بک لایت فقط برای عیب یابی برد اینورتر در سطح تعمیر قطعات (Component Level) می باشد ، نه برای تعمیر برد اینورتر.
  • اگر محافظت یا پروتکتبرد اینورتر را به این روش غیر فعال کنید ، امکان دارد موجب آتش گرفتن برد اینورتر یا تلویزیون شود . چون زمانی که اتصالی شدیدی در برد اینورتر اتفاق می افتد ، عملیات حفاظ رعایت نشده و باعث سوختن برد می شود ، شاید انفجاری نیز اتفاق بیافتد!

این روش همچنین نحوه کنار زدن مدار محافظ OVP (OVP Protection) در برد اینورتر تلویزیونLCD نامیده می شود.

در بیشتر مواقع هنگام تعمیر تلویزیون LCD با مشکل خاموش شدن تصویر پس از چند ثانیه (در حالی که صدا عادی است) روبرو می شویم و گاهی اوقات با استفاده از چراغ قوی پر نور می توانید بعضی از محتویات تصویر را ببینید. بنابراین مطمئن می شویم که مشکل در سیستم بک لایت قرار دارد .

سیستم بک لایت در برد اینورتر تلویزیون

پیش از بررسی سیستم بک لایت ، مطمئن شوید سیگنال BL_ON/INV_ON(سیگنال روشن کردن بک لایت) و PDIM/DIM/ADJ (سیگنال کنترل روشنایی) در بخش برد اینورتر وجود دارند. این ۲ سیگنال از طریق مادربرد تلویزیون دریافت می شوند و ولتاژ عادی آنها باید به این صورت باشد : ۲٫۵ تا ۵ ولت = BL_ON و ۰٫۸ تا ۵ ولت (۵ ولت حداکثر روشنایی در صفحه است.)

همچنین باید آزمایش کنید ولتاژ تغذیه (Vcc) ورودی به برد اینورتر عادی و پایدار باشد. این ولتاژ معمولا ۲۴ ولت یا ۱۲ ولت است.

با توجه به اطلاعات قبلی ، در صورتی که تمامی سیگنال ها و ولتاژها وجود داشته باشند ، می دانیم که مشکل خاموشی تصویر این تلویزیون به خاطر بخش اینورتر یا لامپ های CCFL است. در مورد مشکل لامپ CCFL ، معمولا مشکل از نشتی ، شکستگی یا قطعی سیستم تماس با پایه های لامپ می باشد.

بیشتر بدانید: سیستم بک لایت در برد اینورتر تلویزیون الجی

هنگامی بررسی لامپ CCFL ، لازم است پانل LCD باز شود ، اما مطمئن شوید با دقت قاب فلزی آن و بخش های دیگر را جدا کرده اید تا از هرگونه آسیب به شیشه پانل LCD جلوگیری شود ، مخصوصا COF/TAB در مورد بخش /برد اینورتر ، پس از بررسی همه قطعات مشکوک داخل آن ، هنوز نتوانسته اید قطعه معیوبی پیدا کنید ، پس مطمئن نیستید مرحله بعدی ، بررسی چه بخشی است.

در واقع با این مطالب شما می توانید این روش را روی IC اینورتر های متفاوت اجرا کرده و با نحوه کنار زدن مدار محافظ OVP  آنها آشنا شوید . بنابراین می توانیم برد اینورتر و لامپ ها را بررسی کنیم .

قبل از استفاده از این روش برای آزمایش این قطعه و لامپ های CCFL آن ، مطمئن شوید روی برد اینورتر قطعاتی که اتصالی یا نشتی دارند وجود نداشته باشد.

این مرحله بسیار مهم است تا از هرگونه سوختگی یا انفجار برد جلوگیری شود

تلویزیون الجی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *