نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت ، ساختمان بنیامین ، پ 145، طبقه 5 ، واحد18 – مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ
دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق :77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب 44153186 شعبه شمال 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت ، ساختمان بنیامین ، پ 145، طبقه 5 ، واحد18 – مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

 دفتر مرکزی: 66097851
 مرکز تعمیرات: 66097859
 شعبه شرق :77978135
شعبه هفت تیر: 88836102
شعبه جنوب: 55300568
شعبه غرب 44153186
شعبه شمال 26721443
شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

آموزش تعمیر اپتیک

فهرست مطالب

آموزش تعمیر اپتیک

تعمیر اپتیک در بین عموم بعنوان تعمیر لنز دی وی دی و خرابی آن بعنوان خرابی لنز دی وی دی شناخته می‌شود. به موازات آن، شایع ترین ایرادی که در دستگاه‌های سینمای خانگی و دی وی دی پلیرها ایجاد می شود خرابی اپتیکال بلاک و ایراد ظاهری نخواندن دی وی دی است. در ادامه ضمن معرفی چند اپتیک پر استفاده، روش های مختلف تعمیر اپتیک در پروسه تعمیر دی وی دی و سینمای خانگی را بررسی می کنیم.

اپتیکال بلاک به مجموعه قطعاتی گفته می شود که وظیفه خواندن مستقیم اطلاعات دیسک را انجام می‌دهد. معمولا قطعات این مجموعه شامل موتورهای اسپندل ، اسلدر ، لیمیت سوئیچ و اپتیکال پیکاپ می شود. اصلی ترین قطعه این مجموعه اپتیکال پیکاپ و یا همان اپتیک است که همانطور که گفتیم معمولا به نام لنز در بین مصرف کنندگان شناخته می شود.

اپتیکال پیکاپ یا همان اپتیک در واقع همان وظیفه‌ای را انجام می‌دهد که هد های صوتی و تصویری در نوار کاست و ویدئو انجام می‌دادند. با این تفاوت که تماس مستقیم حذف شده و اطلاعات آنالوگ جای خود را به اطلاعات دیجیتال داده است.

قبل از آنکه بخواهیم راجع به تعمیر اپتیک صحبت کنیم ابدا باید بدانیم که یک اپتیکال بلاک چگونه کار می کند. اگر بخواهیم به بیان ساده روش کار یک اپتیک را بررسی کنیم باید بگوییم که ابتدا اطلاعات به صورت خراش های میکرو میلیمتری روی سطح نقره دیسک ایجاد می شود. اپتیک نور خاصی را به این سطح می تاباند و برگشت آن را با اصل آن نور مقایسه می کند. اختلاف خروجی اطلاعاتی است که باعث تغییر نور برگشتی می شود. این اطلاعات پردازش شده، از دیجیتال به آنالوگ تبدیل و صدای و تصویر اولیه ایجاد می شود.

انواع اپتیک

معمولا در برندهای مختلف تولید کننده دستگاههای صوتی و تصویری مدل های مختلف اپتیک استفاده می شود. برخی اپتیک هایی که بیشترین استفاده را در دستگاه های سینمای خانگی و دی وی دی پلیر دارند عبارتند از : 313 – DL3 – 5FV – DBU1 – HD850

در ادامه روش تعمیر چند اپتیک پر استفاده را توضیح می دهیم :

تعمیر اپتیک 313

نام کامل آن KHM-313 است و در دو نوع CAA و CAB توسط شرکت سونی تولید و در عمدتا در دستگاههای همین برند هم استفاده شده است. بسیار با کیفیت است و بعلت ساختار خاص دستگاه های سینمای خانگی سونی که دارای کاور محافظ است در مقابل گرد و غبار بسیار مقاوم است.

معمولا به چند صورت مختلف ظاهر میشود :

1.نخواندن دیسک و نمایش پیام CAN NOT PLAY

2.باز شدن درب سینمای خانگی یا دی وی دی

3.باز و بسته شدن درب سینمای خانگی یا دی وی دی پلیر

4.نخواندن فرمت DVD

همانطور که گفتیم در عموم دستگاههایی که در آنها از اپتیک 313 استفاده شده، مجموعه مکانیزم دیسک دارای کاور بوده که باعث جلوگیری از گردو خاک به این بخش می‌شود. با این وجود در صورت نیاز می‌توانید با روش درست تمیز کردن لنز دی وی دی، عدسی خارجی اپتیک را تمیز کنید. معمولا از الکل ایزوپروپیل برای این منظور استفاده می شود و باید رطوبت ایجاد شده حتما از بین برود تا اشکالی ایجاد نکند.

تعمیر اپتیک 5FV

5FV که در چند ورژن مانند 5FV1 – 5FV2 … 5FV6  تولید شده است بیشترین استفاده را در دستگاه های سینمای خانگی و دی وی دی پلیر ال جی دارد. معمولا خرابی آن به صورت نخواندن دیسک و یا خواندن بخشی از اطلاعات و گیر کردن ظاهر می شود.

معمولا خرابی موتور های اسپندل و اسلدر در اپتیک های مجموعه 5FV کمتر اتفاق می افتد اما حتما و قبل از هر اقدام دیگری و حتی در زمان تعویض اپتیک هم حتما باید از سلامت موتورهای اسپندل و مخصوصا اسلدر مطمئن شد.

 اپتیک 5FV

تعمیر اپتیک DL3

یکی از اپتیک های قدیمی است و بیشترین استفاده را در بین برندهای مختلف در محصولات سامسونگ دارد. بعلت عمر بالایی که دارد معمولا با غبار گرفتگی همراه است و همچنین خرابی موتور اسلدر در این اپتیک زیاد دیده می شود.

موتور اسلدر در اپتیک DL3 از نوع خاصی استفاده شده که در صورت استفاده قطعه غیر فابریک در خواند اطلاعات با سختی همراه خواهد بود.

 اپتیک DL3

گروه تخصصی رایان یکی از مراکز فعال و اصلی در بخش خدمات تعمیر دی وی دی پلیر و سینمای خانگی است. تعمیر اپتیک و تعویض انواع اپتیک های اصلی و اورجینال برندهای مختلف بخشی از خدمات این مجموعه است.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه های مختلف می توانید مدل دستگاه را به همراه عبارت تعمیر سینمای خانگی و یا تعمیر دی وی دی جستجو کنید. در صورت عدم دریافت نتیجه کافی با بخش مشاورین تعمیرات رایان تماس بگیرید.

امتیاز بده، تخفیف بگیر!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − هشت =