نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت ، ساختمان بنیامین ، پ 145، طبقه 5 ، واحد18 – مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ
دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق :77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب 44153186 شعبه شمال 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت ، ساختمان بنیامین ، پ 145، طبقه 5 ، واحد18 – مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

 دفتر مرکزی: 66097851
 مرکز تعمیرات: 66097859
 شعبه شرق :77978135
شعبه هفت تیر: 88836102
شعبه جنوب: 55300568
شعبه غرب 44153186
شعبه شمال 26721443
شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

10 مشکل رایج سینمای خانگی

سیستم های سینمای خانگی پیچیده هستند. وقتی سیستمی با این تعداد سیم و تنظیمات دارید، به طرز شگفت انگیزی آسان است که همه چیز اشتباه شود. در طول سال‌ها راه‌اندازی و آزمایش ده‌ها قطعه از تجهیزات سینمای خانگی، خودمان با مشکلات زیادی مواجه شده‌ایم. در این راهنما، ده مورد از رایج‌ترین مشکلاتی که مردم هنگام راه‌اندازی یک سیستم سینمای خانگی با آن‌ها مواجه می‌شوند و نحوه رفع آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

رایج ترین مشکلات سینما خانگی

10 مشکل رایج سینمای خانگی

  1. نداشتن صدا

همه چیز را از جعبه بیرون آورده‌اید، وصل کرده‌اید، ساعت‌ها با ورودی‌ها دست و پنجه نرم کرده‌اید و سیم بلندگو را جدا کرده‌اید، و در نهایت آماده هستید که با یک کاسه پاپ کورن روی مبل سقوط کنید و نتفلیکس را با شکوه 5.1 تماشا کنید. اما شما نمی توانید، زیرا هیچ صدایی از بلندگوهای شما خارج نمی شود.

خبر خوب این است که بسیار بعید است که شما دچار شکست کامل سیستم شده باشید. برای اینکه این اتفاق بیفتد، تک تک اسپیکرها در تنظیمات شما باید یکباره روی فریتز بروند، که این اتفاق نمی افتد مگر اینکه در لحظه ای که شما می نشینید، یک افزایش فاجعه بار قدرت وجود داشته باشد.

مرحله اول: گیرنده خود را از منبع تغذیه جدا کنید. اگر در اثر برق گرفتگی مرده اید، نمی توانید بقیه این راهنما را بخوانید. کار بعدی که باید انجام دهید این است که بررسی کنید گیرنده AV شما به درستی وصل شده باشد. نخندید – رایج تر از آن چیزی است که فکر می کنید. “به درستی وصل شده است” به این معنی است که کابل برق به طور کامل وارد شده است و سیم های بلندگو به درستی به داخل فشار داده شده اند (اگر از دوشاخه های موزی استفاده می کنید). اگر از سیم لخت استفاده می کنید، باید مطمئن شوید که توسط پیچ های پایه اتصال محکم نگه داشته شده است، بدون اینکه سیم اضافی بیش از حد قابل مشاهده باشد.

با فرض اینکه همه چیز درست است و به درستی متصل شده است، بهترین حدس بعدی این است که مشکل از تنظیمات نرم افزار گیرنده شما است. به منوی تنظیمات روی صفحه بروید و شروع به آزمایش تنظیمات مختلف بلندگو کنید. در برخی موارد، ممکن است لازم باشد بلندگوها را به صورت دستی به کانال‌های خاصی اختصاص دهید، و در برخی دیگر، ممکن است منبع منبع در تنظیم بلندگوی شما پخش نشود. صرف نظر از این، تست تنظیمات مختلف باید خیلی سریع این مشکل را حل کند. از بسیاری جهات، فقدان کامل صدا ساده‌ترین مشکل برای حل است – مگر اینکه واقعاً با افزایش برق مواجه شده باشید یا مجموعه‌ای از بلندگوهای کاملاً نامناسب به شما ارسال شده باشد. در این صورت، ما نمی توانیم به شما کمک کنیم. شاید دفعه بعد، شما باید یک محافظ برق نیز بخرید.

  1. بلندگوهای فراگیر کار نمی کنند

ما یک راه حل تقریباً واضح و غیر منطقی را پیشنهاد می کنیم – راه حلی که احتمالاً مشکل را حل نمی کند، اما به هر حال ارزش انجام آن را دارد. صدا را زیاد کن. در برخی موارد، مواد فراگیر در یک صحنه خاص از فیلم یا سریال می‌تواند بسیار ظریف باشد و تصور اولیه شما از عدم وجود صدای فراگیر ممکن است به این دلیل باشد که بیش از حد آرام پخش می‌شود. برای تنظیم صدا برای بلندگوهای جداگانه، باید به منوی تنظیمات گیرنده خود بروید.

این مطلب را از دست ندهید   مرکز معتبر تعمیر تلویزیون

با فرض اینکه اینطور نیست، اتصالات بلندگو را بررسی کنید تا مطمئن شوید که همه چیز به درستی پیچ شده است.

اگر با این کار مشکل حل نشد، وقت آن رسیده است که نگاهی طولانی و سخت به مطالب منبع خود بیندازید. سوالی که باید از خود بپرسید این است که آیا منبع منبع شما در واقع قابلیت صدای فراگیر 5.1 یا 7.1 را دارد؟ اگر موسیقی را از طریق گیرنده خود پخش می کنید، احتمالاً اینطور نخواهد بود، زیرا بیشتر آهنگ ها برای دو کانال میکس می شوند، نه پنج یا هفت. فیلم ها و سریال ها به احتمال زیاد ترکیبی فراگیر دارند، اما نه همیشه. اگر اینطور است، ممکن است لازم باشد گیرنده خود را طوری تنظیم کنید که ترکیب 2.1 را به 5.1 یا بزرگتر ترجمه کند. تنظیمات گیرنده متفاوت است، اما شما باید این گزینه را در قسمتی با عنوان تنظیمات DSP یا موارد مشابه پیدا کنید. دوباره با تنظیمات مختلف بازی کنید و ببینید آیا تفاوتی ایجاد می کند یا خیر. همیشه می‌توانید منبعی را که می‌دانید قادر به پخش صدای فراگیر کامل است، آزمایش کنید تا بررسی کنید که آیا گیرنده یا بلندگوی شما مقصر است یا خیر.

اگر از پخش کننده Blu-ray استفاده می کنید، ممکن است لازم باشد خروجی را روی جریان بیت چند کاناله تنظیم کنید. شما باید بتوانید این گزینه را در منوی تنظیمات خودش پیدا کنید.

  1. صدای بلندگوهای جلوی درست نیست

باز هم، این چیزی است که تقریباً مطمئناً می توان با بازی در منوی تنظیمات گیرنده خود آن را برطرف کرد. 90٪ مواقع، مشکلی در تنظیمات اندازه بلندگو وجود دارد. اکثر گیرنده ها به شما امکان می دهند اندازه بلندگوهای خود را کوچک یا بزرگ تنظیم کنید. این به آن اجازه می دهد تا آنها را به طور مؤثرتری با سایر بلندگوهای موجود در تنظیمات شما ادغام کند. بدیهی است که Small و Large طیف وسیعی را پوشش می دهند، اما انتخاب مناسب آن نسبتاً آسان است. اگر یک جفت بلندگوی روی زمین در تنظیمات خود دارید، Large را انتخاب کنید. اگر بلندگوهای جلویی شما از نوع ماهواره ای هستند، کوچک را انتخاب کنید.

این مطلب را از دست ندهید   اتصال به اینترنت تلویزیون الجی

گزینه دیگر تنظیم کراس اوور ساب ووفر است. این نقطه ای در طیف فرکانس است که بلندگوها شروع به پخش صدای خود می کنند و ساب ووفر آن را دریافت می کند. ممکن است آن را طوری تنظیم کنید که بلندگوهای جلوی شما بار بیس زیادی را تحمل کنند، که می تواند صدا را مخدوش یا در غیر این صورت گل آلود کند. با تنظیم آن در 80 هرتز شروع کنید و از آنجا بروید. دوستان ما در SVS که چیزهایی مانند ساب ووفر عظیم PB16-Ultra را تولید می کنند (بررسی کامل در اینجا)، راهنمای عالی برای این کار دارند.

  1. صدای بلندگوهای ارتفاع درست نیست

بلندگوهای سقفی و ارتفاعی برای درست کردن مشکل هستند. با فرض اینکه همه چیز به درستی وصل شده باشد، اولین چیزی که باید امتحان کنید تنظیم تنظیمات گیرنده A/V است. اگر بلندگوهای ارتفاع دارید، تقریباً مطمئناً یک گیرنده با قابلیت صدای 9.2 یا 11.2 دارید. راه حل ممکن است به سادگی تغییر تنظیمات کدک شما باشد، که اصطلاحی برای نرم افزاری است که صدا را رمزگذاری می کند.

اگر این کار نمی کند، ممکن است لازم باشد در مورد نحوه قرار دادن بلندگوها بیشتر فکر کنید. بدیهی است که اگر بلندگوهای سقفی دارید، این کار کمی تلاش بیشتری می کند (و احتمالاً سوراخ کردن خشمگینانه) را می طلبد، اما وقتی بلندگوهای ارتفاع دارید مشکل کمتری ایجاد می کند. بلندگوهای ارتفاعی به جای نصب شدن در سقف شما به سمت پایین، صدا را از سقف منعکس می کنند یا آن را در موقعیت گوش دادن خود قرار می دهند. در اینجا یک مثال آورده شده است: بلندگوهای Klipsch RP-500SA Reference Premiere Atmos (بررسی کامل اینجا). ببینید چگونه شکل زاویه دار آنها برای به حداکثر رساندن صدای ارتفاع شما طراحی شده است؟

این مطلب را از دست ندهید   آموزش افزایش قدرت مکش جاروبرقی

بلندگوهای ارتفاع خود را به اطراف حرکت دهید و آنها را با همان منبعی که قبلا استفاده می کردید آزمایش کنید. آیا تفاوتی وجود دارد؟ بهتر است یا بدتر؟ آیا زاویه دار کردن بلندگوها به روشی دیگر باعث بهبود متریال می شود؟ ممکن است به سادگی نیاز به اصلاح موقعیت و جهت باشد – اسنادی را که بلندگوهای شما ارائه کرده اند بررسی کنید تا ببینید آیا سازنده چیز خاصی را توصیه می کند یا خیر.

  1. صدای استاتیک از بلندگوها

تقریباً در همه موارد، استاتیک نشانه ای از مشکلات مربوط به اتصال بلندگو است. ممکن است یک سیم از سوکتش جدا شده باشد، و تنها چیزی که لازم است این است که دوباره آن را تکان دهید. حل نشد؟ قدم بعدی این است که منبع مشکل را بررسی کنید. آیا استاتیک پایدار است یا فقط در نقاط خاصی ظاهر می شود؟ اگر چنین است، آنها چه هستند؟ یک راه خوب برای محدود کردن گزینه ها این است که سعی کنید منابع مختلف را تغییر دهید. اگر از پخش کننده Blu-ray استفاده می کنید، اگر آن را دارید، یکی دیگر از آن را امتحان کنید، یا چیزی را در یک سرویس پخش تماشا کنید تا ببینید آیا استاتیک خودش را بازتولید می کند. فرآیند حذف باید به شما کمک کند تا بفهمید کدام قسمت از سیستم شما باعث ایجاد مشکل شده است. اگر از یک تقویت کننده برق با گیرنده خود استفاده می کنید، ممکن است متوجه شوید که مشکل مربوط به اتصال آنجاست – نتیجه ای که بسیار رایج تر از چیزی است که فکر می کنید.

در نهایت، حل یک مشکل با استاتیک تقریبا همیشه یک مشکل با اتصال شل است، و هنگامی که بدانید کجاست، رفع آن نسبتا آسان است. مگر اینکه ترس از وحشت، بلندگوهای شما ممکن است به دلیل عدم تطابق با آمپر شما منفجر شده باشند. باید این راهنما را بررسی کنید تا دیگر تکرار نشود.

مقالات مرتبط:

علت نویز بلندگوی سیمنا خانگی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − شانزده =

فهرست مطالب